Ob začetku novega šolskega leta smo na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) in Zavodu RS za šolstvo (ZRSŠ) pripravili posodobljeno Strategijo kulture vedenja in vzgoje za trajnostno mobilnost v vzgoji in izobraževanju, veljavno za obdobje 2021-2024 (drugi predpisi in dokumenti).
Omenjena strategija je osnova za načrtovanje vizije trajnostne mobilnosti v vzgojno izobraževalnih zavodih (vrtec, OŠ, SŠ), za implementacijo, evalviranje področja in za sodelovanje s strokovno javnostjo in drugimi deležniki. Vključuje aktualne usmeritve na področju trajnostne mobilnosti v vzgojno izobraževalnih zavodih v RS. Obenem spodbuja vodstvene in strokovne delavce zavodov, da otrokom in mladostnikom čim bolj približajo koncept trajnostne mobilnosti, ga skupaj z njimi prenašajo v prakso in jih tudi z lastnim zgledom usmerjajo k uresničevanju ciljev in načel varnega in okolju prijaznega gibanja v prometu. Gre za pomembne korake v vzgojno izobraževalnih zavodih pri sooblikovanju zavestne odločitve, da bomo s svojim ravnanjem sledili viziji nič.
Strategijo kulture vedenja in vzgoje za trajnostno mobilnost v vzgoji in izobraževanju 2021-2024 smo pripravili na MIZŠ in ZRSŠ v sodelovanju s posameznimi strokovnjaki za varnost v cestnem prometu ter nekaterimi vzgojno-izobraževalnimi zavodi, ki predstavljajo primere dobre prakse.
MIZŠ in ZRSŠ sta pripravila tudi dva programa usposabljanj strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju na področju trajnostnega razvoja in trajnostne mobilnosti za aktivno državljanstvo, in sicer »Usposabljanje učiteljev za izvajanje kolesarskih izpitov in trajnostna mobilnost v OŠ« in »Praktična vožnja in usposabljanje učiteljev za izvajanje kolesarskih izpitov v OŠ«. Med dogodki, ki jih načrtujemo v novem šolskem letu, je tudi nacionalna konferenca o trajnostni mobilnosti, ki bo glede na epidemiološke razmere potekala 24. novembra 2021, na Bledu ali videokonferenčno.
Vzgojno izobraževalne zavode smo spodbudili k dejavnemu sodelovanju na natečajih, okroglih mizah, v projektih in drugih dogodkih, ki poudarjajo pomen trajnostne mobilnosti v vzgoji in izobraževanju in jih razpisujejo različni deležniki.
Želimo si, da bi se varnost v cestnem prometu in zdrav življenjski slog z veliko gibanja čim bolj uveljavila v najširšem krogu prebivalstva, predvsem pa naj bodo aktivnosti varne in prijazne okolju. Srečno!