



Zavod RS za šolstvo je od 24. do 28. marca 2025 na daljavo uspešno izpeljal že 5. Teden digitalnega izobraževanja (TDI), ki je potekal pod geslom »nove poti do znanja«. V povprečju ga je vsak večer med 19.00 in 20.30 uro preko spletne platforme Confiva spremljalo 3.968 strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju.
Udeležence 5. Tedna digitalnega izobraževanja je uvodoma nagovorila direktorica Zavoda RS za šolstvo Jasna Rojc:
Predavanja strokovnjakov in skupinske razprave so bile namenjene predvsem sodobnim pristopom k poučevanju v kontekstu prenove učnih načrtov in katalogov znanj: odkrivali smo, kako lahko prenovljeni kurikularni dokumenti omogočijo drugačne pristope in večjo učinkovitost poučevanja, usmerjeno na učenje in zorenje vsakega otroka, učenca in dijaka. Da bo prehod na nove in prihajajoče kurikularne dokumente lažji, na Zavodu RS za šolstvo pripravljamo usposabljanja, namenjena strokovnim in vodstvenim delavcem v vzgoji in izobraževanju za implementacijo novosti. 5. Teden digitalnega izobraževanja predstavlja prvo aktivnost v okviru teh usposabljanj, do junija 2026 bo sledilo še 24-urno usposabljanje, ki bo razdeljeno na več sklopov in bo potekalo deloma na daljavo, deloma v živo.

Na 5. Tednu digitalnega izobraževanja so predavali:
red. prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta), dr. Nina Novak (Val učenja), Barbara Oder (OŠ Poljčane), mag. Urša Rozman (Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta), red. prof. dr. Alenka Lipovec (Univerza v Mariboru), Tadeja Senica (OŠ Dobje), Simona Šarlah (OŠ Vojnik), Miha Andrič (Center Argument), dr. Danijela Makovec Radovan (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta), Vanja Kavčnik Kolar (ZRSŠ), Saša Kregar (ZRSŠ), dr. Ada Holcar (ZRSŠ), mag. Mariza Skvarč (ZRSŠ), izr. prof. dr. Andrej Flogie (Zavod Antona Martina Slomška in Fakulteta za naravoslovje in matematiko v Mariboru), dr. Gregor Torkar (Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta), Jasna Rojc (direktorica ZRSŠ), dr. Anja Pirih (Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta), dr. Urška Fekonja (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta), dr. Mojca Štraus (Urad za razvoj in kakovost izobraževanja, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje), Barbara Kampjut (ravnateljica, OŠ Franceta Bevka Ljubljana), Barbara Novinec (ravnateljica, Vrtec Galjevica Ljubljana), mag. Urška Rupnik (OŠ Zbora odposlancev Kočevje), Jana Podobnik Kožić (vzgojiteljica, Vrtec Škofja Loka), dr. Laura Rožman Krivec (Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta), dr. Barbara Baloh (Univerza na Primorskem), red. prof. dr. Blaženka Divjak (vodja Laboratorija za analitiko učenja, Univerza v Zagrebu), dr. Igor Pesek (vodja Službe za digitalizacijo izobraževanja, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje), Rok Pulević (svetovalec za digitalizacijo izobraževanja), Amela Sambolić Beganović (ZRSŠ), mag. Mojca Suban (ZRSŠ), Nives Zore (ZRSŠ), Helena Klobasa (ZRSŠ), Lidija Jerše (ZRSŠ), izr. prof. dr. Damijan Štefanc (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta), Primož Krašna (ZRSŠ), Špela Bergoč (ZRSŠ), mag. Radovan Krajnc (ZRSŠ) in mag. Apolonija Jerko (ZRSŠ).
Dogodek so moderirali:
Nives Zore (ZRSŠ), Edita Bah Berglez (ZRSŠ), mag. Katarina Dolgan (ZRSŠ), dr. Fani Nolimal (ZRSŠ), mag. Sofija Baškarad (ZRSŠ), mag. Andreja Čuk (ZRSŠ), Amela Sambolić Beganović (ZRSŠ), Eva Oblak (dijakinja, Gimnazija Bežigrad), Saša Kregar (ZRSŠ), Helena Klobasa (ZRSŠ) in mag. Mojca Suban (ZRSŠ).
Tehnična podpora: Petra Dermota (ZRSŠ), Confiva Global d.o.o.

Vsem udeležencem, predavateljem, moderatorjem ter tehnični in organizacijski ekipi se iskreno zahvaljujemo za aktivno udejstvovanje, ki nam je omogočilo izpeljavo še ene uspešne serije Tedna digitalnega izobraževanja!
Stroški programa usposabljanja se krijejo iz projekta Kurikularna prenova – nove poti do znanja (KUP). Udeleženci morajo po usposabljanju obvezno izpolniti evalvacijski vprašalnik v KATIS-u.
Dodajamo tudi seznam najpogosteje zastavljenih vprašanj v zvezi s Tednom digitalnega izobraževanja:
1: Spremljanje usposabljanja TDI5
TDI je organiziran na način, da udeleženci spremljate neposredni prenos oziroma si pogledate posnetek kasneje, vendar najkasneje do zaključka dogodka, tj. 13. 4. 2025. Posnetek posameznega večera se generira takoj po zaključku neposrednega prenosa in je objavljen v stezi, kjer je dogodek potekal. Tudi anketna vprašanja bodo v okolju dostopna do 13. 4. 2025.
2: Obveznosti na usposabljanju TDI5
Obveznosti usposabljanja izpolnite, ko ste v okolju Confiva prisotni v neposrednem prenosu in/ali si vsebine ogledate za nazaj, sodelujete v anketnih vprašanjih in klepetu ter izpolnite petkovo refleksijo v skupnem obsegu osmih pedagoških ur.
3: Evalvacija v KATIS-u in potrdila
Za izdajo potrdila je po zaključku usposabljanja potrebno izpolniti še evalvacijo v sistemu KATIS, ki je na voljo od 31. 3. 2025. Če boste opravili usposabljanje v obsegu najmanj 8 pedagoških ur, boste v KATIS-u med svojimi matičnimi podatki poiskali potrdilo in ga shranili/natisnili.
Navodilo za izpolnjevanje evalvacije v aplikaciji Katis:
Do evalvacijskega vprašalnika dostopate preko zavihka »Katalog programov/prijava/odjava/evalvacija«. Prepričajte se, da so vsa iskalna polja prazna. S spustnega seznama iskalnega polja »programi« izberite možnost »za evnos evalvacije.« Seznam najdenih izobraževanj, za katere je možno, da oddate evalvacijo, se prikaže pod iskalnikom. Kliknete na gumb »vnesi evalvacijo,« ki se nahaja v skrajnem desnem stolpcu seznama. Odpre se novo okno, na katerem izpolnite evalvacijo.
4: Posnetki TDI5
Vsi posnetki TDI5 bodo javno objavljeni po zaključku usposabljanja, tj. 14. 4. 2025, na Youtube kanalu ZRSŠ.
5: Kdaj bodo na vrsti ostala usposabljanj v okviru projekta Kurikularna prenova – Nove poti do znanja?
O vseh ostalih usposabljanjih v okviru projekta Kurikularna prenova – nove poti do znanja boste pravočasno obveščeni. Priporočamo, da spremljate spletišče ZRSŠ in družbena omrežja.