Predstavniki ZRSŠ na konferenci Informacijska varnost 2025

5. novembra 2025 je v kongresnem centru Portus v Portorožu potekala sedma konferenca Informacijska varnost: Zaupanje v človeka in tehnologijo, ki jo je organizirala Fakulteta za varnostne vede UM. Udeležili so se je tudi predstavniki Zavoda RS za šolstvo.

Konferenca je obsegala nagovor dekana (dr. Igor Bernik) in organizatorja (dr. Blaž Markelj), okroglo mizo ter plenarna predavanja. V razpravi je bilo poudarjeno, da mora varnost postati vrednota celotnih organizacij, ne le informacijskih oddelkov.

Dr. Markelj je opozoril na potrebo po standardizaciji postopkov, oceni tveganj in vlogi človeškega faktorja kot najšibkejšega člena. Omenjena sta bila evropska agencija ENISA in kompetenčni model.

Direktor Urada RS za informacijsko varnost dr. Uroš Svete je predstavil zakonodajni razvoj, platformo za prijavo incidentov ter poudaril, da prosti trg ni rešil kibernetskih groženj. Gorazd Božič (SI-CERT) je predstavil trende napadov in ranljivosti, mag. Andrej Tomšič pa pravne dileme. Veliko poudarka je bilo na statistiki napadov (npr. phishing), družbenemu inženiringu ter človeškemu faktorju.

Slika 1: utrinek s konference (vir: FVV UM).