



V sredo, 21. maja 2025, je v Kongresnem centru Olimia v Podčetrtku potekala 9. nacionalna konferenca Trajnostna mobilnost v vzgoji in izobraževanju. Konferenca je bila namenjena vodstvenim in strokovnim delavcem vrtcev, osnovnih in srednjih šol. Osnovni namen konference je bil ozaveščati vodstvene in strokovne delavce vrtcev, osnovnih in srednjih šol o pomenu trajnostne mobilnosti, varne mobilnosti in prometne varnosti. Poudarek je bil na izobraževanju za trajnostni razvoj, deljenju dobrih praks ter izmenjavi izkušenj.
Uvodoma je udeleženke in udeležence konference pozdravila predstojnica Območne enote Celje Zavoda RS za šolstvo Simona Žnidar, ki je izpostavila, da se vzgoja za trajnostno mobilnost začne v družini, nadaljuje pa v vrtcu in šoli, zato moramo v tem procesu vsi med seboj izmenjavati izkušnje in vrednote. Sledil je uvodni pozdrav mag. Saše Jevšnik Kafol, namestnice direktorice Agencije RS za varnost prometa, ki je predstavila ugotovitev, da so otroci na cesti še vedno ogroženi, zato je tesno sodelovanje na občinski ravni ključno za aktivnosti spodbujanja prometne varnosti.


Udeleženke in udeležence je nato pozdravil Rado Kostrevc, generalni direktor Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, ki je izpostavil, da živimo v dobi, ko nam vladajo prevozna sredstva, ki močno vplivajo na okolje in spodbujajo odvisnost od virov, ki jih prehitro izkoriščamo. Sledil je uvodni pozdrav župana Občine Podčetrtek Petra Misje, ki je povzel, da so v občini aktivni tudi na področju spodbujanja trajnostne mobilnosti, saj je občina zelo dobro povezana s kolesarskimi stezami.


Program konference se je nadaljeval s plenarnimi predavanji. Saša Kregar z Zavoda RS za šolstvo je izpostavila, da je trajnostni razvoj umeščen v proces prenove učnih načrtov prek skupnih ciljev, kar omogoča celosten pristop. Vodja Sektorja za trajnostno mobilnost na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Gregor Steklačič je poudaril, da načrt varnih poti ni zadosten ukrep za spodbujanje prometne varnosti, saj je pomembna tudi komunikacija z vsemi deležniki. Dr. Irena Janžekovič Žmauc z Agencije RS za varnost prometa je predstavila vlogo in programe agencije za otroke in mladostnike. Predstavnica Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ljubljana Tina R. Kovač je predstavila podporne aktivnosti za vzgojno-izobraževalne institucije.
V nadaljevanju so se udeleženci spoznali s praktičnimi vidiki spodbujanja trajnostne mobilnosti na tržnici dobrih praks in v dveh sklopih tematskih delavnic. Sledila je okrogla miza z naslovom »Uresničevanje trajnostne mobilnosti in trajnostnosti«, na kateri so sodelovali: Mojca Dolinar (Zavod RS za šolstvo), mag. Katja Medija (OŠ Jurija Vege Moravče), Andrejka Fajmut (OŠ Črna na Koroškem), Željko Malić (Rdeči križ Slovenije), dr. Irena Janžekovič Žmauc (Agencija RS za varnost prometa), Pia Primec (Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo). Konferenco je zaključila vodja naloge Spodbujanje trajnostne mobilnosti v vzgoji in izobraževanju na Zavodu RS za šolstvo Mojca Dolinar.
Stroški programa 9. nacionalne konference Trajnostna mobilnost v vzgoji in izobraževanju se krijejo iz projekta Krepitev kompetenc strokovnih in vodstvenih delavcev na področju vodenja inovativnega vzgojno-izobraževalnega zavoda v obdobju od 2024 do 2028 (IJZ III). Udeleženci morajo po konferenci obvezno izpolniti evalvacijski vprašalnik v KATIS-u.