V torek, 17. 6. 2025, je ekipa svetovalcev, ki se ukvarja z digitalizacijo, proučevanjem umetne inteligence in drugih sodobnih tehnologij v izobraževanju in s tem povezane kibernetske varnosti, obiskala Katedro za informacijske in komunikacijske tehnologije na Fakulteti za elektrotehniko (FE) Univerze v Ljubljani. Prof. dr. Andrej Kos, predstojnik Laboratorija za telekomunikacije (LTFE), jih je seznanil z izobraževalno in raziskovalno dejavnostjo Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in Laboratorija za telekomunikacije, ki zagotavlja zmogljivo infrastrukturo za razvoj in testiranje aplikacij umetne inteligence in strojnega učenja. V laboratoriju razpolagajo z visoko zmogljivimi strežniki z namenskimi pospeševalniki in omogočajo uporabo predpripravljenih aplikacij umetne inteligence ter sodostop razvojno-testnega okolja. Svetovalci so spoznali tudi Laboratorij za multimedijo (LMMFE) in se seznanili s široko paleto možnosti multimedijskega komuniciranja s široko javnostjo.
Predstavili so jim platformo Cyberlab, ki so jo razvili v Laboratoriju za telekomunikacije in ki predstavlja celovito okolje za kibernetsko varnost, znotraj katerega je na voljo nabor storitev za spremljanje aktivnosti napadalcev (SSH, Telnet in HTTP kibernetske vabe – honeypots, omrežni teleskop z 265 IP naslovi) ter zbiranje, analizo in vizualizacijo podatkov o napadih v realnem času. Vsi podatki so na voljo preko demonstracijskega okolja, v kombinaciji prikazov v realnem času ter v obliki zgodovinskih podatkovnih setov.
Svetovalci so pridobili dragocen vpogled v delovanje Fakultete za elektrotehniko in Katedre za informacijske in komunikacijske tehnologije. Z obiskom se je odprla priložnost sodelovanja s Fakulteto za elektrotehniko tudi z vidika vključevanja v pestro ponudbo izobraževanj na področjih, ki jih pri svojem delu implementiramo tudi med sodelavci na Zavodu RS za šolstvo in z ostalimi strokovnimi delavci v VIZ.
