Na 40. sejmu izobraževalne tehnologije BETT, ki je potekal v Londonu od 22. do 24. januarja 2025, so predstavniki Zavoda RS za šolstvo skupaj z več kot 30.000 strokovnjaki iz celega sveta raziskovali vprašanja, povezana z umetno inteligenco (UI) v izobraževanju. Sejem je postregel z raznovrstnostjo ponudbe in različnimi formati izvedbe, kot so Bett Arena, Table Talks, Tech User Labs, Teachmeet, itd.
Med govorci je izstopal Dan Fitzpatrick, avtor najbolje prodajane knjige “Infinite Education” in “The AI Classroom” (2025), ter redni gost televizijskih novic v ZDA, Veliki Britaniji in Indiji. Dan Fitzpatrick je nagrajeni digitalni strateg, ki sodeluje s šolami, fakultetami in podjetji po vsem svetu. Navdihnil je z zanimivimi idejami o presečišču umetne inteligence in prihodnosti izobraževanja. Izstopal je tudi Hannu Moilanen, katerega raziskovalni fokus je usmerjen v razvoj učnih okolij, ki podpirajo dobro počutje, ter raziskovanje potenciala umetne inteligence za izboljšanje dobrega počutja in učenja.

Posebna pozornost je bila namenjena tudi področju dela z osebami s posebnimi potrebami. Predstavljeni so bili zanimivi pristopi, ki vključujejo umetno inteligenco, uporabo razširjenih in alternativnih metod iskanja vezi z osebami z raznolikimi primanjkljaji. Poleg tega so bila predstavljena sodobna orodja za približevanje osebam z avtizmom, prilagajanje urnikov učenja, zagotavljanje dostopnosti za vse, razvijanje kreativnih metod dela in oblikovanje novih prostorov za spodbujanje senzornega doživljanja vsega, kar nas obdaja.
Udeležba na panelni razpravi “Od glave do glave”, kjer so sodelovali ravnatelji in direktorjih različnih šol, je osvetlila pomen novega razumevanja inkluzije, pri čemer ne smemo spregledati slehernega udeleženca v vzgoji in izobraževanju. Poudarjeno je bilo, da je skrb za vključenost dosežena šele, ko zaposlimo učiteljico indijskega porekla, uredimo fizični dostop za učenca na invalidskem vozičku, predlagamo raznolike jedilnike za deklico s celiakijo in učence muslimanske veroizpovedi, torej, ko živimo različne izkušnje in uvajamo najboljše prakse za ustvarjanje resnično vključujočih učnih (in življenjskih) okolij.
Predstavljena so bila tudi nova digitalna orodja in aplikacije, kot so Mizou, TeacherBoot, Dynabook in Notion.
Sejem je obiskalo več kot 3.000 otrok, več kot 400 govorcev iz celega sveta, učitelji, učenci, oblikovalci šolskih politik, IT in UI razvijalci, inovativni ponudniki EdTech, vlade in dobrodelne organizacije.
Čeprav je odgovor na vprašanje o vplivu umetne inteligence na izobraževanje še vedno nejasen, se bomo morali še intenzivneje poglobiti v možnosti in izzive, ki jih prinaša UI, ter v medsebojnem dialogu soustvarjati rešitve. Naša dolžnost je redefiniranje znanja, spretnosti in veščin, ki jih generacija beta potrebuje za uspešno obvladovanje novih razmer v svetu.
Več poudarkov z letošnjega sejma izobraževalne tehnologije BETT si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku (vir: Bett).