V so-organizaciji URSK, NIJZ in ZRSŠ smo se tudi letos zbrali na posvetu KEMIJSKA VARNOST ZA VSE. Že 16. posvet po vrsti, je 12. 11. 2024 potekal na Brdu pri Kranju, na njem se nas je zbralo 150 udeleženk in udeležencev. Tokrat smo se posvetili aktualnim temam kemijske varnosti.
Dr. Lucija Šarc, iz Centra za zastrupitve, UKC Ljubljana, je predstavila zelo zanimive in zaskrbljujoče podatke o zastrupitvah otrok in mladostnikov s kemikalijami, na osnovi registra zastrupitev, za odboje od 2019 do 2023. Če nas v kategoriji otrok do 10 let skrbijo nenamerne zastrupitve z različnimi kemikalijami, nas pri mladostnikih zelo skrbijo namerne zastrupitve z etanolom in zdravili oz. povečano število samomorov, posebej med dekleti.
Ga. Petra Čebašek in dr. Darja Duh iz Urada RS za kemikalije, sta poglobljeno predstavili področje antikoagulantnih rodenticidov, njihove značilnosti, uporabo ter načine delovanja, pri čemer sta posebej izpostavili nujnost in nevarnost njihove uporabe, s posebnim opozorilom na nepravilnosti pri njihovi uporabi.
Dr. Helena Koprivnikar, iz NIJZ, je pregledno predstavila veliko in vedno širše polje novih tobačnih in nikotinski izdelkov, od navadnih do vseh oblik elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov, nikotinskih vrečk do tobaka za oralno uporabo. Za vsako kategorijo izdelkov je predstavila zdravstvena tveganja, posebej za mlade, izbrane rezultate ankete med mladimi ter poudarila pomen neodvisnih virov.
Dr. Vesna Viher Hrženjak, iz NIJZ, je v svoji predstavitvi poglobljeno in zanimivo orisala zdravstvena tveganja povezana z barvami za tetoviranje, izbrane vidike ter razvoj tega področja in opozorila na pomanjkljivosti izobraževanja tetoverjev, predvsem na področju osnovnih higienskih smernic. Okoljevarstveni vidiki elektronskih odpadkov, tega velikega in perečega področja, je celostno predstavil g. Peter Tomše iz Ministrstva za okolje, prostor in energijo.
Dr. Viviana Golja iz NIJZ je predstavila pregledne rezultate ciljnega projekta: Priprava osnov za predlog metodologije za oceno tveganja za zdravje ljudi zaradi sproščanja hlapnih in polhlapnih organskih spojin iz gradbenih in finalizacijskih materialov ter opreme v notranji zrak prostorov, ki so ga izpeljali skupaj z Zavodom za gradbeništvo (ZAG). Netarčno analizo za določanje biomarkerjev izpostavljenosti v okviru humanega biomonitoringa je v vsej svoji kompleksnosti zanimivo predstavila ga. Helena Plešnik iz IJS, Tjaša Božič iz Fakulteta za zdravstvene vede, UM, pa Vpliv mikro in nanoplastike iz kopenskih ekosistemov na varnost hrane in zdravje ljudi.
Dr. Andrej Grobin, iz Fakultete za farmacijo, UL, je pod temo Hormoni in kemični motilci endokrinega sistema (KMES) kot novodobna onesnaževala v vodnem okolju koncizno predstavil razvoj ultra občutljive analizne metode in izvedbo prve obsežne študije prisotnosti 25 KMES v površinskih in odpadnih vodah, pokazal suboptimalno odstranjevanje KMES v vodah čistilnih naprav, opozorili na tveganje, ki ga predstavljajo KMES v rečnih vodah in nujnost zmanjševanja obremenitev čistilnih naprav z njihovimi izpusti ter pokazal pojav KMES tudi v pitnih vodah, v visokih koncentracijah.
Mag. Andreja Bačnik, iz Zavod RS za šolstvo, pa je že na začetku posveta predstavila vertikalo kemijske varnosti v prenovljenih učnih načrtih (UN), ki je še bolj domišljena kot v obstoječih UN, ter opozorila na nekatere večne in nove izziv na področju kemijske varnosti za vse in v izobraževanju.
Udeleženke in udeleženci 16. posveta kemijska varnost smo si bili edini v zadovoljstvu nad izbranimi temami, njihovimi informativnimi in strokovnimi predstavitvami ter organizacijo posveta. Se že veselimo naslednjega posveta kemijska varnost za vse, ob letu osorej.
Pripravila: Andreja Bačnik
Fotografije: Nataša Kozamernik