Peti Teden digitalnega izobraževanja

Zavod RS za šolstvo je od 24. do 28. marca 2025 izvedel že 5. Teden digitalnega izobraževanja, tokrat z naslovom “Nove poti do znanja”, namenjen strokovnim in vodstvenim delavcem vrtcev, osnovnih in srednjih šol. Osrednja tematika usposabljanja je bila prikazati, kako lahko prenovljeni kurikularni dokumenti omogočijo sodobne načine poučevanja pri čemer je smiselna vključitev generativne umetne inteligence neizogibna.

Na torkovem večeru usposabljanja smo med drugimi gostili izr. prof. dr. Andreja Flogie, vodjo projekta “Generativna umetna inteligenca v izobraževanju”. V svojem predavanju je poudaril potrebne spremembe v izobraževanju, da bi zmanjšali razkorak med hitro razvijajočo tehnologijo in odzivom šolskega sistema.

Tudi četrtkov večer je bil obarvan z vsebinami umetne inteligence (UI). Red. prof. dr. Blaženka Divjak, vodja laboratorija za analitiko učenja Univerze v Zagrebu, je poudarila, da mora učitelj ohraniti vlogo dirigenta, ki usmerja in vodi učni proces, tudi ob prisotnosti UI. Predstavila je brezplačno orodje Balanced Design Planning, ki učiteljem omogoča, da s pomočjo učne analitike izboljšujejo, nadgrajujejo in reflektirajo svoje učne priprave in da na podlagi podatkov optimizirajo poučevanje in prilagodijo učne strategije potrebam učencev.

V drugem delu večera je dr. Igor Pesek je uvodoma predstavil načrte MVI za digitalizacijo izobraževanja, s poudarkom na razvoju aplikacij za podporo učiteljem. Mag. Mojca Suban iz ZRSŠ je spomnila na obstoječo platformo z digitaliziranimi učnimi načrti (DUN) in njenimi funkcionalnostmi pri pripravi sprotnih in letnih priprav. Rok Pulević, svetovalec ZRSŠ za digitalizacijo izobraževanja je predstavil načrte za razvoj platforme Platon, ki bo nadgradila obstoječo platformo DUN in prinesla nove funkcionalnosti za pripravo sprotnih in letnih priprav. Izpostavil je razvoj možnosti izdelave mrežnega diagrama oz. spefifikacijske tabele in uporabo UI asistenta. Oba večera je moderirala Amela Sambolić Beganović.

Posnetki vseh predavanj bodo dostopni po zaključku usposabljanja na YouTube kanalu Zavoda RS za šolstvo.