Naslov
Določanje valovne dolžine z uklonsko mrežico
Avtor
Milenko Stiplovšek, Zavod RS za šolstvo
Kratek opis za učitelje
Dijaki izmerijo osvetljenost na sondi z oslabitvami in ojačitvami laserskega curka svetlobe, ki smo ga poslali skozi uklonsko mrežico, v odvisnosti od lege svetlobne sonde. S pomočjo podatkov o razmiku med sosednjima režama mrežice in oddaljenosti premice,  po kateri premikamo sondo od uklonske mrežice, lahko iz izmerjenih podatkov izračunajo valovno dolžino laserske svetlobe.
Opozorimo na nevarnost poškodbe oči, če jih zadene svetloba iz laserja!
Cilji
Dijaki/dijakinje:
  • ponovijo in uporabijo metodo merjenja valovne dolžine svetlobe s pomočjo uklonske mrežice;
  • oblikujejo in opazujejo grafični prikaz osvetljenosti sonde v odvisnosti od njene lege  in iz njega razberejo podatke, potrebne za izračunavanje valovne dolžine;
  • ocenijo nenatančnost izmerjenih podatkov in izračunanih rezultatov.
Priporočilo za oblike in metode dela Dijaki izvajajo vajo v skupinah z največ štirimi člani. Lahko jo tudi izvajamo kot demonstracijski poskus.
Priporočilo za izvedbo Učno enoto izvajamo kot samostojno meritev dijakov po obravnavi uporabe uklonske mrežice za merjenje valovne dolžine svetlobe. Kot demonstracijski poskus jo lahko uporabimo za ilustracijo razlage določanja valovne dolžine svetlobe s pomočjo uklonske mrežice. V tem primeru naredimo nekaj izračunov v šoli, druge naredijo dijaki samostojno doma.
Čas za izvedbo
2 uri za samostojno delo dijakov, ena ura kot demonstra-cijski poskus
Zahtevnost
več ravni
Vključen eksperiment
da
Priloge
  word icon    Učni list za dijake (.doc)
  pdf icon  Priporočila za učitelje (.pdf)
  word icon    Datoteke programa LoggerPro (v mapi)